O PLEMENE

 

 

ŠTANDART

POVAHA A VYUZITIE

 

Čo je na "Jackoch" také úžasné?
 

najmä to, že každý "Jack" je úplne iný - inak sfarbený, môže mať až tri druhy srsti, a najmä svojou úžasnou  teriérovskou povahou, veselosťou, neúnavnosťou a bezhraničnou vernosťou. V podstate sa podarilo vyšľachtiť psíka s malým telom v ktorom sídli duša veľkého a odvážneho bojovníka.
 

I keď bolo FCI uznané ešte len nedávno, môže sa pochváliť nezanedbateľnou históriou. Nie je to prekvapujúce, pretože chovatelia JRT sa od začiatku stavali negatívne k uznaniu týchto psov ako plemena, čo by totiž znamenalo, že by sa dostali aj do výstavných kruhov, čo nemalo dobrý vplyv na vývin mnohých plemien, u ktorých sa stal vzhľad dôležitejší ako zdravie a prirodzené schopnosti či vlohy. U JRT sa vzhľad považoval za vedľajší. Ale i napriek tomu bolo plemeno 2. júla 1990 uznané FCI. 
 

SRSŤ
 

Pri vývine plemena bola pôvodnou a žiadanou kvalitou srsti vždy drsnosrtá varianta - BROKEN, hrubá a na dotyk drsná srsť, veľmi odolná poveternostným podmienkam s fúzami alebo bez, ktorá si nevyžaduje skoro žiadnu úpravu. Druhá varianta - HRUBOSRSTÁ, môže dorastať až do dĺžky 10 cm, je  hrubá, veľmi hustá a pre šikovného chovateľa, ktorý vie trimovať je to tá najlepšia srsť, lebo psík sa dá krásne upraviť a hlava je kvadratická vďaka bohatým fúzom. Posledným a nepôvodným druhom srsti je HLADKÁ, srsť je krátka a neupravuje sa. Jedince so všetkými 3 druhmi srsti sa navzájom krížia aby sa zachovala dobrá kvalita srsti v plemene, napríklad jedince s hladkou srsťou sú pre chov dôležité z dôvodu vode odolnej srsti. 
 

To znamená, že v jednom vrhu môžu byť šteniatka so všetkými 3 druhmi srsti a nie vždy je kvalita srsti zrejmá v šteniatkovskom veku, ale v niektorých prípadoch až pri vypĺznutí štenacej srsti.

HLADKÁ

BROKEN

HRUBÁ

 

  

EMALERA
Zuzana Závodná

emalerajrt@gmail.com
tel: 00421/ (0)907 893 546